Matematika.....díky, Broňa!

Autor: Gita Gáborová | 22.4.2012 o 20:40 | Karma článku: 8,35 | Prečítané:  1675x

  Božechráň, aby som tu bezhlavo kritizovala Čaplovičov nápad zaradiť matematiku ako povinný maturitný predmet. Naopak - konečne chce niekto niečo konkrétne urobiť pre to, aby povzniesol vzdelanie aspoň na tú úroveň, ktorú malo pred rokmi. Ale.......čo tak  diferencovať, kto musí a kto nie? Ja som totiž tú povinnú maturitu z matiky absolvovala napriek tomu, že som ani v najhorších snoch s ňou nespájala svoju budúcnosť. Zmaturovala som len preto, že boli ku mne láskaví a slepí. Ale dodnes je matematika moja pravidelne sa opakujúca nočná mora a to až natoľko, že sa vidím úplne bezmocná na štátniciach z tohto predmetu a prebudí ma iba naplno pracujúci mozog, ktorý hlási, zobuď sa, štácky z matiky neboli!!  

 

Zo svojej voľby som vylúčila niekoľko vysokých škôl len preto, lebo sa tam objavovala matematika - síce v zlomkovej podobe, ale predsa. Nie, nikdy viac, dušovala som sa.  Po skončení vysokej mi moje rambovské ego našepkávalo, že to predsa nie je možné, aby som bola až taká sprostá, tak som podľahla pokušeniu preveriť po čase svoje schopnosti. Siahla som  po niečom, čo pre mňa predstavovalo rovnocennú platformu k matematike - fyzika. Kúpila som si teóriu relativity pre deti. Po desiatich stranách som pochopila, že som naozaj definitívne sprostá.  Knižôčku mám doteraz, aby ma vrátila na zem, keby mi náhodou narástol hrebienok. Po nejakých pár rokoch a životných skúsenostiach som sa opäť pokúšala oživiť myšlienku, že keď sa chce..... no, chcenie nestačilo. A tak len s úctou a poklesnutým sebavedomím oprašujem  chrbty kníh od Jiřího Grygara a  Stephena Hawkinga a, hoci nerozumiem z nich ani slovo.  Z integrálov a derivácií si pamätám len ten symbol, ktorý sa pred nimi kreslil....sorry, asi to nie je celkom správne vyjadrenie, ale tí, ktorí ste na tom lepšie ako ja, určite viete, o čom hovorím. A tí, čo ste ako ja, asi tiež chápete. S láskou a pohnutím si spomínam na svojho doučovateľa matematiky - to bol PÁN učiteľ, po ktorom nesie meno moja stará základná škola. Ten neochvejne veril v moje matematické schopnosti, lebo som si na prvý šup zapamätala deväť múz, ktoré na mňa vychŕlil. Ty máš dobrú hlavu, hustil do mňa v súlade s myšlienkou pozitívnej motivácie. Nuž, múzy viem dodnes, zato z matiky som nezmúdrela ani zamak. A ako zázrakom sa v mojom okolí pohybujú rovnakí „nadšenci" pre matematiku a fyziku.

 

Môj priateľ novinár sa podujal v mladomanželskom ošiali opraviť manželke žehličku. Vytrhnutú šnúru narval späť do diery a veľmi sa divil, že žehlička napriek tomu nehreje. A to, prosím pekne, je vyšší level novinára. Taký, ktorý odmietol slúžiť bulváru. Keby ten mal ísť maturovať z matematiky, asi by nikdy nebol novinárom. Možno by čosi - kdesi šuflíkoval a jeho potenciál novinára by zostal nevyužitý.

A to som vlastne chcela povedať - povinná maturita z matematiky pre všetkých odoberie strašne veľa energie tým, ktorí s ňou nechcú mať nič do činenia. Ten čas, čo budú plakať nad príkladmi, ďaleko efektívnejšie využijú, keď sa budú venovať tomu, čo ich naozaj baví. Ja viem, že Shakespeare na opustenom ostrove je na dve veci....... ale vždy je nádej, že sa na ňom ocitnem s niekým, kto bol ako Cyrus Smith. A keď nie, nuž, poručeno pánubohu.

Pán  minister, povinná maturita z matiky  - áno, pre všetkých, ktorí chcú študovať na vysokých školách  technického zamerania. To by bolo asi  všeobecne prijateľné.

Inak fandím vašej snahe ozdraviť naše vzdelávanie. Dvanásta už dávno odbila.....

 

A propos:

ak mi niekto chce  povedať, že je rozdiel medzi matematikou a fyzikou.....nuž, pre mňa nie. Z obidvoch mám husiu kožu.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?