Púť za diagnózou......hľadanie odpovedí

Autor: Gita Gáborová | 17.4.2012 o 9:52 | (upravené 17.4.2012 o 9:58) Karma článku: 15,82 | Prečítané:  1396x

  Už asi  štyri mesiace sledujem svoju kamarátku a jej putovanie za slovenskými lekármi. Nebudem hodnotiť, vynášať súdy a pokúsim sa čisto o výpočet faktov. Teta má cez osemdesiat rokov. Samostatná a životaschopná pani začala pociťovať nevládnosť v nohách, tŕpli jej a vypovedávali poslušnosť. Dobrá dcéra sa vydala s matkou hľadať odbornú pomoc.  

 

Neurologické vyšetrenie po dvoch mesiacoch čakania na termín MRI preukázalo problém chrbtice v krížovej oblasti. Teta sa ale sťažuje, že aj brucho má ako v pancieri. Dostala preto tabletky proti nafukovaniu a odporúčanie na operáciu chrbtice, ak chce ešte chodiť.

Ďalšia nemocnica, kam dostali odporučenie na  konzultáciu, vyjadrila počudovanie nad operáciou, lebo viete,  v tomto veku,  my sa prikláňame ku konzervatívnej liečbe a ak by to nepomohlo, neskôr môžeme zvažovať operáciu. Tretia nemocnica sa jednoznačne postavila za operáciu, no a čo, vek nehrá rolu, kvalita života sa zlepší. A presne o to išlo, aby  babka opäť mohla plnohodnotne, bez pomoci žiť. Padlo  rozhodnutie - pôjde sa teda na operáciu.

Predoperačné vyšetrenie -  a precitnutie. Ukázal sa nádor na prsníku. Gynekologička potešila starkú predpokladom, že to už môže byť metastáza z chrbtice. S kamarátkou sme vymýšľali novotvary neslušných slov -  nadáviek.  Adresu si domyslite.

Záver: nebola to metastáza, ani žiaden život ohrozujúci nádor.

Pokračovala ďalšia fáza predoperačného vyšetrenia, kto ste tým prešli, viete, čo všetko v tom je. A teta stále opakovala, že brucho má ako pancier. Napokon sa neurologička zľutovala a poslala ju do nemocnice, však to aj odporúčal jeden z  konzultujúcich lekárov. Konečne  v nemocnici uverili jej bruchu a dali  spraviť  MRI vyšetrenie hrudnej  časti chrbtice.  A bylo světlo - ukázal sa nádor okolo miechy. A už je jasné, kde je pôvod všetkých problémov. Nielen nôh, ale aj brucha. Tak, ako ukazujú obrázky všetkých atlasov ľudského tela, cievy z hrudnej časti miechy vyživujú aj brucho. Samozrejme, vyhraté nie je nič, operácia - táto operácia - bude riziková, tentokrát bude rozhodovanie, či ju podstúpiť alebo nie, veľmi ťažké.

Kým sa však dospelo k diagnóze, kamoška pochodila s matkou pol Slovenska, hospitalizovaná bola v nemocnici v nemenovanom meste, chceli jej operovať chrbticu tam, kde by sa problém vôbec nevyriešil.... a pritom bolo treba spraviť jedno diagnostické vyšetrenie. Je asi drahé a  v podvyživenom zdravotníctve sa lekári bránia predpisovať takéto vyšetrenia .... určite je dosť takých, ktorí si toto vyšetrenie zaplatia radšej samy, akoby mali čakať dva-tri mesiace v poradovníku. Lenže keď spočítame hospitalizáciu a všetky vyšetrenia dokopy, ktoré teta absolvovala, je viac ako pravdepodobné, že sumár by sa vyrovnal jednej magnetickej rezonancii.

V úvode som povedala, že nebudem vynášať žiadne súdy a závery. Ale zopár otázok mám, možno niekto vie odpoveď:

1.      Máme nadbytok diagnostických zariadení (napr. mamografov),  a napriek tomu čakacie listiny na vyšetrenia.

2.      Máme nadbytok diagnostických zariadení, a lekári sa zdráhajú predpisovať  vyšetrenia s ich použitím.

3.      Máme nadbytok diagnostických zariadení, a pritom odborníci poukazujú, že nám chýbajú tie najmodernejšie, ktoré šetria peniaze aj pacienta.

4.      Máme vraj nedostatok peňazí v zdravotníctve a napriek tomu nadbytok diagnostických prístrojov, ktoré morálne zastarávajú a majú preto nákladný servis .

 

Asi máme v zdravotníctve dosť peňazí, keď pomaly každá nemocnica vlastní nejaký drahý prístroj, ktorý je buď  zastaralý, alebo ho nemocnica nemôže naplno využívať, lebo ju brzdia finančné limity od zdravotných poisťovní, a tak nečinne stojí a starne.....

Normálny človek sa v tom nutne musí stratiť. Tak koľko, dočerta, je tých peňazí? Dosť na to, aby sme kúpili prístroje a málo na to, aby sme ich používali? A kto používal rozum, keď sa toto dovolilo?

 

Bonusová otázka na záver:

včera mi volala sestra. Pred štyrmi rokmi jej diagnostikovali coxartrózu II. a III. stupňa. Pri včerajšom vyšetrení v inej nemocnici ju ubezpečili, že má kĺby v poriadku. Mýlili sa pred štyrmi rokmi alebo teraz? Keďže dnes ledva chodí, odpoveď je jasná.

Tak myslím, že je namieste doplniť otázku: a máme vôbec dostatok odborníkov, ktorí vedia obsluhovať zložitú diagnostickú techniku a čítať, čo zobrazuje?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?