Púť za diagnózou......hľadanie odpovedí

Autor: Gita Gáborová | 17.4.2012 o 9:52 | (upravené 17.4.2012 o 9:58) Karma článku: 15,82 | Prečítané:  1394x

  Už asi  štyri mesiace sledujem svoju kamarátku a jej putovanie za slovenskými lekármi. Nebudem hodnotiť, vynášať súdy a pokúsim sa čisto o výpočet faktov. Teta má cez osemdesiat rokov. Samostatná a životaschopná pani začala pociťovať nevládnosť v nohách, tŕpli jej a vypovedávali poslušnosť. Dobrá dcéra sa vydala s matkou hľadať odbornú pomoc.  

 

Neurologické vyšetrenie po dvoch mesiacoch čakania na termín MRI preukázalo problém chrbtice v krížovej oblasti. Teta sa ale sťažuje, že aj brucho má ako v pancieri. Dostala preto tabletky proti nafukovaniu a odporúčanie na operáciu chrbtice, ak chce ešte chodiť.

Ďalšia nemocnica, kam dostali odporučenie na  konzultáciu, vyjadrila počudovanie nad operáciou, lebo viete,  v tomto veku,  my sa prikláňame ku konzervatívnej liečbe a ak by to nepomohlo, neskôr môžeme zvažovať operáciu. Tretia nemocnica sa jednoznačne postavila za operáciu, no a čo, vek nehrá rolu, kvalita života sa zlepší. A presne o to išlo, aby  babka opäť mohla plnohodnotne, bez pomoci žiť. Padlo  rozhodnutie - pôjde sa teda na operáciu.

Predoperačné vyšetrenie -  a precitnutie. Ukázal sa nádor na prsníku. Gynekologička potešila starkú predpokladom, že to už môže byť metastáza z chrbtice. S kamarátkou sme vymýšľali novotvary neslušných slov -  nadáviek.  Adresu si domyslite.

Záver: nebola to metastáza, ani žiaden život ohrozujúci nádor.

Pokračovala ďalšia fáza predoperačného vyšetrenia, kto ste tým prešli, viete, čo všetko v tom je. A teta stále opakovala, že brucho má ako pancier. Napokon sa neurologička zľutovala a poslala ju do nemocnice, však to aj odporúčal jeden z  konzultujúcich lekárov. Konečne  v nemocnici uverili jej bruchu a dali  spraviť  MRI vyšetrenie hrudnej  časti chrbtice.  A bylo světlo - ukázal sa nádor okolo miechy. A už je jasné, kde je pôvod všetkých problémov. Nielen nôh, ale aj brucha. Tak, ako ukazujú obrázky všetkých atlasov ľudského tela, cievy z hrudnej časti miechy vyživujú aj brucho. Samozrejme, vyhraté nie je nič, operácia - táto operácia - bude riziková, tentokrát bude rozhodovanie, či ju podstúpiť alebo nie, veľmi ťažké.

Kým sa však dospelo k diagnóze, kamoška pochodila s matkou pol Slovenska, hospitalizovaná bola v nemocnici v nemenovanom meste, chceli jej operovať chrbticu tam, kde by sa problém vôbec nevyriešil.... a pritom bolo treba spraviť jedno diagnostické vyšetrenie. Je asi drahé a  v podvyživenom zdravotníctve sa lekári bránia predpisovať takéto vyšetrenia .... určite je dosť takých, ktorí si toto vyšetrenie zaplatia radšej samy, akoby mali čakať dva-tri mesiace v poradovníku. Lenže keď spočítame hospitalizáciu a všetky vyšetrenia dokopy, ktoré teta absolvovala, je viac ako pravdepodobné, že sumár by sa vyrovnal jednej magnetickej rezonancii.

V úvode som povedala, že nebudem vynášať žiadne súdy a závery. Ale zopár otázok mám, možno niekto vie odpoveď:

1.      Máme nadbytok diagnostických zariadení (napr. mamografov),  a napriek tomu čakacie listiny na vyšetrenia.

2.      Máme nadbytok diagnostických zariadení, a lekári sa zdráhajú predpisovať  vyšetrenia s ich použitím.

3.      Máme nadbytok diagnostických zariadení, a pritom odborníci poukazujú, že nám chýbajú tie najmodernejšie, ktoré šetria peniaze aj pacienta.

4.      Máme vraj nedostatok peňazí v zdravotníctve a napriek tomu nadbytok diagnostických prístrojov, ktoré morálne zastarávajú a majú preto nákladný servis .

 

Asi máme v zdravotníctve dosť peňazí, keď pomaly každá nemocnica vlastní nejaký drahý prístroj, ktorý je buď  zastaralý, alebo ho nemocnica nemôže naplno využívať, lebo ju brzdia finančné limity od zdravotných poisťovní, a tak nečinne stojí a starne.....

Normálny človek sa v tom nutne musí stratiť. Tak koľko, dočerta, je tých peňazí? Dosť na to, aby sme kúpili prístroje a málo na to, aby sme ich používali? A kto používal rozum, keď sa toto dovolilo?

 

Bonusová otázka na záver:

včera mi volala sestra. Pred štyrmi rokmi jej diagnostikovali coxartrózu II. a III. stupňa. Pri včerajšom vyšetrení v inej nemocnici ju ubezpečili, že má kĺby v poriadku. Mýlili sa pred štyrmi rokmi alebo teraz? Keďže dnes ledva chodí, odpoveď je jasná.

Tak myslím, že je namieste doplniť otázku: a máme vôbec dostatok odborníkov, ktorí vedia obsluhovať zložitú diagnostickú techniku a čítať, čo zobrazuje?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

DOMOV

Krajcer: Mečiarizmus sa už v RTVS nezopakuje, politici však pokušenie majú

Koaliční poslanci ho presviedčali, aby kandidoval.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?


Už ste čítali?