Idete k lekárovi? Pripravte si peniaze - bude to bezplatné

Autor: Gita Gáborová | 4.4.2012 o 8:29 | Karma článku: 12,03 | Prečítané:  2063x

  Nedávno sa mi sťažoval kamarát, že má problémy s chrbticou a keďže sa mu pripomínala pri každom pohybe, musel k lekárke.  Tá mu predpísala infúzie. Počet - desať. Za každú dal 10 euro plus ďalších 10 za objednanie na termín plus ešte niečo v lekárni ..... pýta sa ma,  na čo mu je zdravotné poistenie?  A teraz počítajte všetci, ktorí ste v poslednom čase boli u lekára- čo všetko ste platili? A viete, čo je zaujímavé?  Pomaly už doplácame za všetko - za vyšetrenia, za lieky, platíme za termíny - nikdy sme toľko neplatili a nikdy nebolo v zdravotníctve volanie po peniazoch také intenzívne.  

 

Turbulencie v tomto sektore akoby nemali konca, priam pred bezmocnými občanmi sa menia na nekončiace zemetrasenie. Najskôr lekári, teraz zdravotné sestry.... popradská nemocnica vraj ošetrí poistencov Dôvery len v situácii, keď pôjde o život. Ale včera počas večerných správ vo mne skrsla štipka nádeje, že azda už ľuďom začína svitať....naštvaný pacient z Popradu, ktorého odmietli ošetriť,  totiž vyhlásil, že poisťovniam ide iba o zisky.  A bylo světlo!! Odkedy tu píšem, že zisk poisťovne je za súčasnej legislatívnej situácie  absolútne nemorálny! Poisťovňa má na to, aby si rozdelila zisk z našich zdravotných odvodov, ale nemá na to, aby dala peniaze nemocniciam? To má akú logiku?  Veď tie peniaze sú určené na zdravotnú starostlivosť  a nie na sebazabezpečenie akcionárov poisťovní.  Bohužiaľ, zákon im umožňuje postrkať ich do vlastnej kešene. Kvôli objektivite treba povedať, že štátna poisťovňa zisk - ak ho vytvorí - vráti poväčšine späť do systému, nevypláca akcionárov - ale netuším, či odchádzajúce kresťanské vedenie štátnej poisťovne zachovalo túto bohumilú tradíciu. Správu o hospodárení za uplynulý rok pravdepodobne prinesie už nové vedenie, takže sa nechajme prekvapiť, kam umiestnili vytvorený zisk.

A pre všetkých, ktorí už štrngajú šabľami a idú má stínať ako nepriateľa podnikania - nie, to ja určite nie som. Ale dajte poisťovniam inú možnosť na vytváranie zisku, než je zákonné drancovanie nášho zdravotného  poistenia. Lebo dnes inú možnosť nemajú - a možno ani nechcú, toto je pohodlné a zisk zaručený podľa vzorca:  ty mi musíš dať, ja ti môžem vrátiť menej, rozdiel je môj zisk.

Tá iná možnosť je pripoistenie. A nech sa poisťovne pretekajú, čo nám ktorá ponúkne a za koľko.

 

Treba priznať, že tlak lekárov za zvýšenie platov najviac znášala Všeobecná - v priebehu roka dvíhala zmluvné objemy nemocniciam, aby mohli požiadavkam lekárov vyhovieť. Súkromné poisťovne sa v tomto smere nijako netrhali. Vôbec  nefandím Všeobecnej, je to ťažkopádny a byrokratický mastodont, inštitúcia prezamestnaná a nepružná tiež požierajúca peniaze našich zdravotných odvodov, ale čo je pravda, je pravda. Nemocnice podržala.  Na druhej strane je trestuhodné, ak minister tlačí poisťovňu do takých krokov, ktoré ju v konečnom dôsledku likvidujú. Aj Všeobecná môže totiž nemocniciam pridávať len v rámci svojich finančných  možností, inak sa bude zadlžovať. Takže možno by bolo načase povedať - vážené poisťovne  Dôvera a Union, ste na rade.  Pridajte teraz vy, aby bolo na zvýšenie platov sestier.

Ale potom si treba sadnúť a začať racionálne počítať -na čo máme  a na čo nie. A tam už nátlakové akcie typu - nechceme toto a nechceme tamto, lebo vyhlásime štrajk -  nie sú na mieste. Lebo na konci takéhoto správania začneme všetci hovoriť po grécky.

A výstraha pre všetkých: neskúšajte, čo všetko ľudia vydržia.  Veľa.....ale všetko má svoj koniec.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

DOMOV

Krajcer: Mečiarizmus sa už v RTVS nezopakuje, politici však pokušenie majú

Koaliční poslanci ho presviedčali, aby kandidoval.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?


Už ste čítali?