Idete k lekárovi? Pripravte si peniaze - bude to bezplatné

Autor: Gita Gáborová | 4.4.2012 o 8:29 | Karma článku: 12,03 | Prečítané:  2066x

  Nedávno sa mi sťažoval kamarát, že má problémy s chrbticou a keďže sa mu pripomínala pri každom pohybe, musel k lekárke.  Tá mu predpísala infúzie. Počet - desať. Za každú dal 10 euro plus ďalších 10 za objednanie na termín plus ešte niečo v lekárni ..... pýta sa ma,  na čo mu je zdravotné poistenie?  A teraz počítajte všetci, ktorí ste v poslednom čase boli u lekára- čo všetko ste platili? A viete, čo je zaujímavé?  Pomaly už doplácame za všetko - za vyšetrenia, za lieky, platíme za termíny - nikdy sme toľko neplatili a nikdy nebolo v zdravotníctve volanie po peniazoch také intenzívne.  

 

Turbulencie v tomto sektore akoby nemali konca, priam pred bezmocnými občanmi sa menia na nekončiace zemetrasenie. Najskôr lekári, teraz zdravotné sestry.... popradská nemocnica vraj ošetrí poistencov Dôvery len v situácii, keď pôjde o život. Ale včera počas večerných správ vo mne skrsla štipka nádeje, že azda už ľuďom začína svitať....naštvaný pacient z Popradu, ktorého odmietli ošetriť,  totiž vyhlásil, že poisťovniam ide iba o zisky.  A bylo světlo!! Odkedy tu píšem, že zisk poisťovne je za súčasnej legislatívnej situácie  absolútne nemorálny! Poisťovňa má na to, aby si rozdelila zisk z našich zdravotných odvodov, ale nemá na to, aby dala peniaze nemocniciam? To má akú logiku?  Veď tie peniaze sú určené na zdravotnú starostlivosť  a nie na sebazabezpečenie akcionárov poisťovní.  Bohužiaľ, zákon im umožňuje postrkať ich do vlastnej kešene. Kvôli objektivite treba povedať, že štátna poisťovňa zisk - ak ho vytvorí - vráti poväčšine späť do systému, nevypláca akcionárov - ale netuším, či odchádzajúce kresťanské vedenie štátnej poisťovne zachovalo túto bohumilú tradíciu. Správu o hospodárení za uplynulý rok pravdepodobne prinesie už nové vedenie, takže sa nechajme prekvapiť, kam umiestnili vytvorený zisk.

A pre všetkých, ktorí už štrngajú šabľami a idú má stínať ako nepriateľa podnikania - nie, to ja určite nie som. Ale dajte poisťovniam inú možnosť na vytváranie zisku, než je zákonné drancovanie nášho zdravotného  poistenia. Lebo dnes inú možnosť nemajú - a možno ani nechcú, toto je pohodlné a zisk zaručený podľa vzorca:  ty mi musíš dať, ja ti môžem vrátiť menej, rozdiel je môj zisk.

Tá iná možnosť je pripoistenie. A nech sa poisťovne pretekajú, čo nám ktorá ponúkne a za koľko.

 

Treba priznať, že tlak lekárov za zvýšenie platov najviac znášala Všeobecná - v priebehu roka dvíhala zmluvné objemy nemocniciam, aby mohli požiadavkam lekárov vyhovieť. Súkromné poisťovne sa v tomto smere nijako netrhali. Vôbec  nefandím Všeobecnej, je to ťažkopádny a byrokratický mastodont, inštitúcia prezamestnaná a nepružná tiež požierajúca peniaze našich zdravotných odvodov, ale čo je pravda, je pravda. Nemocnice podržala.  Na druhej strane je trestuhodné, ak minister tlačí poisťovňu do takých krokov, ktoré ju v konečnom dôsledku likvidujú. Aj Všeobecná môže totiž nemocniciam pridávať len v rámci svojich finančných  možností, inak sa bude zadlžovať. Takže možno by bolo načase povedať - vážené poisťovne  Dôvera a Union, ste na rade.  Pridajte teraz vy, aby bolo na zvýšenie platov sestier.

Ale potom si treba sadnúť a začať racionálne počítať -na čo máme  a na čo nie. A tam už nátlakové akcie typu - nechceme toto a nechceme tamto, lebo vyhlásime štrajk -  nie sú na mieste. Lebo na konci takéhoto správania začneme všetci hovoriť po grécky.

A výstraha pre všetkých: neskúšajte, čo všetko ľudia vydržia.  Veľa.....ale všetko má svoj koniec.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?