Recept pre zdravotníctvo - programy politických strán

Autor: Gita Gáborová | 5.3.2012 o 15:17 | (upravené 6.3.2012 o 15:19) Karma článku: 10,34 | Prečítané:  498x

Pozrela som si prezentácie programov v zdravotníctve strán Smeru, KDH, SDKÚ, SaS a Občajných ľudí - NO. Nekandidujem za žiadnu stranu, takže dopredu prosím, keby ste ma neobviňovali zo straníckosti, pokúšam sa o nezaujatý pohľad, ktorý sa ale iste mnohým nebude páčiť. A najmenej straníckym diskutérom. Takže - čo prinášajú jednotlivé programy?

 

Oblasť financovanie systému - akútny problém.

Dá sa povedať, že všetky pravicové strany sú v zhode - do systému musia prísť  ďalšie peniaze - či už sa to bude volať nominálne pripoistenie (KDH), individuálne pripoistenie (SDKÚ), zvyšovanie podielu verejných a súkromných financií a pripoistenie pre tých, ktorí nikdy zdravotné odvody neplatili, zvyšovaním platby štátu( OĽNO), paušály (SaS).

Smer chce nedostatok financií riešiť zákazom zisku zdravotných poisťovní, pokutami, ktoré by mali ostať v systéme, referencovaním liekov, zvyšovaním platby štátu, daňou z tabaku a alkoholu - asi zvyšovaním?

Zvyšovanie platby štátu za poistencov štátu, ktoré hlása Smer a podľa OĽNO dokonca ako jediné môže vyriešiť kritickú situáciu v zdravotníctve, je holý nezmysel. Ak sa nezvýši priemerná mzda, od ktorej sa odvíja platba štátu, viac financií do systému neprinesie. Ak sa zníži priemerná mzda, nastane  opak, štát bude platiť za svojich poistencov, čo sú deti, dôchodcovia a nezamestnaní dokonca menej.

Zákaz zisku sme tu už raz mali - a peňazí viac nepritieklo.

Referencovanie liekov? - Doteraz mám v ušiach, ako  v nedávnej minulosti Všeobecná zdravotná poisťovňa chcela svoju zadĺženosť alebo akékoľvek iné finančné záväzky riešiť referencovaním liekov. Výsledok všetci poznáme.

Pripoistenie je pre ľudí bolestivé, ale prinesie so sebou  prepotrebnú definíciu základného rozsahu zdravotnej starostlivosti, na ktorý budeme mať nárok z povinného verejného zdravotného poistenia. A ten bude povinná poskytnúť každá zdravotná poisťovňa. SaS navrhuje kombináciu pripoistenia so zníženým percentom povinného zdravotného odvodu. To je fér. Zaplatím povinne menej a sám si vyberiem, na čo  budem priplácať.  Potom ale chcem, aby sa s mojím pripoistením narábalo efektívne - a ak ho šikovný manažment premení na zisk, patrí mu to.

Zdá sa, že pravicové strany sa zhodujú v názore, že je len jediný spôsob, ako dostať do systému významne viac peňazí - pripoistenie. A keďže hrozba toho, že stranícky manažment či už v nemocniciach alebo v zdravotných poisťovniach by  okamžite vedel, ako naložiť s navýšenými zdrojmi a nám by opäť zostali len oči pre plač, požadujú niektoré strany trestnoprávnu zodpovednosť manažmentov nemocníc (OĽNO a KDH) a zrušenie straníckych nominácii (len OĽNO).

Všetky pravicové strany sa chystajú   sám platiteľ poistného mohol rozhodnúť, do ktorej nemocnice a ktorého lekára si vyberie, nie aby poisťovne cez prideľovanie limitov suplovali jeho voľbu. S tým sa nedá inak, len súhlasiť. V oblasti zdravotných poisťovní navrhuje SaS odvážny krok - rozdeliť a predať štátnu poisťovňu na medzinárodnom trhu. Každý dnes vie, koľko peňazí stojí štátny moloch, na ktorom parazitujú politické pijavice. Rozumní tomuto zatlieskajú, „agentov s teplou vodou" obchádzajú mrákoty.

Keby som mala jedným slovom zhodnotiť  predložené programy menovaných politických strán, bolo by to buď slovo - vízia  alebo slovo stagnácia.  To prvé platí jednoznačne pre program SaS - považujem ho za vyšší level oproti všetkým ostatným. Lebo hovorí o konkrétnych krokoch, ktoré bude treba urobiť. Na rozdiel od, prepáčte, premnožených slovných spojení ako  kvalita a dostupnosť, a bezpečnosť, indikátory kvality, optimalizácia siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, podpora starostlivosti o seniorov, spravodlivé prerozdelenie peňazí.......toto počúvame roky a nikam to nevedie. A rovnako rozprávať dookola o tom, čo sme zlacnili ...poväčšine, opakujem, poväčšine, nie absolútne, platí, že čo je lacné, nie je práve kvalitné. A napokon sa ukáže, že ani lacné to nebolo. Hovorím o programe eHealth.   Asi ste si všimli, že porovnávanie sa akoby scvrklo na pravicové strany - to preto, lebo jediná ľavicová strana vo svojom programe nepodala žiadnu novú myšlienku, ako ďalej.

SaS definuje ako jednu z úloh štátu znižovanie informačnej asymetrie  medzi pacientom a zdravotným systémom. Čo keby už dnes niekto začal občanom vysvetľovať, čo je eHealth, aké so sebou prináša výhody ale aj riziká, koľko bude stáť, čo je referencovanie liekov, čo je podstatou prerozdelenia finančných prostriedkov a princíp solidarity...... predpokladám, že toto nikto nebude chcieť urobiť. Verejnosť sa lepšie zavádza a manipuluje, keď problematike nerozumie.

A toto platí absolútne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?